13:46 | 11 декември 15 2147

Съветниците без заплата ако не гласуват в сесиите

Съветниците без заплата ако не гласуват в сесиите / Новини от Казанлък

Промени в Правилника на Общински съвет предлага на сесията идната седмица Председателят Николай Златанов. С тях една от порочните практики в миналия мандат ще бъде санкционирана.

Досега по правилник съветниците получаваха възнаграждение за участие в сесии и комисии, което се доказваше с подпис в книгата в началото на заседанието. Често, а някои съветници – дори  редовно, идваха в началото на заседанието и след първа точка си тръгваха да си вършат бизнес работа, без да участват в дискусиите и гласуванията. Други пък ползваха хватката, за да не участват в отделни гласувания по политически съображения, с предлог, че пушат или разговарят с някого навън.

С новите промени се предлага следния текст:
Общинският съветник е длъжен да присъства на заседанията на Общинския съвет и комисиите, в които е избран и да участва в решаването на разглежданите въпроси. Да не напуска заседанията по време на провеждането им без уважителни причини.

Санкциите за нарушителите в новия правилник се регламентират в следната предлагана промяна:
При неизпълнение на задължението на общинският съветник не се начисляват възнагражденията. А в хипотезата на преждевременно напускане на заседанието, възнагражденията се отнемат по решение на Председателският съвет.

В „другарският съд“ – Председателският съвет по Правилник участват Председателят на Общинския съвет, заместник-председателите на ОбС и председателите на политическите групи в съвета.  Функциите са му са на ръководен орган на Общинския съвет – решава дневния ред, предлага съветници за участие в комисии по търгове, делегации и др.

Според предлаганите нови промени, Председателският съвет в този мандат може да стане още по-многоброен, защото зам. председателите на казанлъшкия парламент вече  ще могат да бъдат повече от двама. Това бе регламентирано в правилника до 2012 година, но тогава новоизбрания съвет от миналия мандат с мнозинство от ГЕРБ го отмени. Сега управляващите Казанлък отново връщат старото положение. Едно от обясненията е,  че в новия съвет политическите сили са много по-пъстри и разнородни от миналия мандат.

Политическото разнообразие в новия казанлъшко народно събрание е причина и за следващата необходима промяна в правилника – политическите групи да могат да се съставят от 4-ма съветника. Досега ограничението беше от 5 и повече. Казусът възникна заради искането на двамата съветника от ББЦ и двамата от Реформаторския блок да се сгрупят в четиричленна група в новия съвет.

В новия Правилник Председателят втори мандат Николай Златанов предлага отмяна на едно от емблематичните за предшественика му Васил Самарски „завоевания“  - първа точка в сесиите да е винаги текущ контрол на Кмета на Общината. Текстът бе добавен в Правилника на Общинския съвет на Казанлък през 2010 г., година преди изборите през 2011-та, когато Общинският съвет, председателстван от Васил Самарски и Кмета на Казанлък – Стефан Дамянов вече бяха навлезли в тежка фаза на разногласия, известна като конфликта Самарски-Дамянов.

Текстът, чието приемане в Правилника бе оспорвано от Дамянов чак до Върховния Административен съд, но в крайна сметка залегна в Правилника окончателно през февруари 2010-та гласи, че в дневния ред на Общинския съвет трябва да се включва като точка първа на всяко заседание „Текущ и последващ контрол върху изпълнението на приетите актове”. Точката беше неизменно включвана цял мандат и от 2011-та до 2015-та година, но по нея най-често нямаше въпроси от съветници и отговори от Галина Стоянова.  Сега Златанов предлага ОбС да се отърве завинаги от задължението да контролира текущо изпълнителната власт как  и дали прилага решенията на съвета.

С новите промени се предлага в Правилника в провеждането на редовните заседания се въвежда точен ред. Предлага се датите за сесии, които досега бяха плаващи, да се „заковат“ – всеки последен четвъртък от месеца (без отпускарския август). За извънредни сесии старейшините ще могат да бъдат привиквани най-късно 24 часа преди заседанието, като извънредни  заседания ще се провеждат, когато „важни обстоятелства или обществения интерес налагат това“, гласят още новите промени. За редовни сесии, според предлаганите промени в Правилника, Председателят ще трябва да е готов и да обсъди с Председателския съвет проекта за дневен ред поне 6 дни преди датата на сесията, а съветниците да получат покани и материали поне 5 дни преди заседанието.

Красимира Стоянова
kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Ще гласувате ли на предстоящите избори?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак