12:40 | 12 октомври 16 4427

Преподавателката П.Тотева от ПГ „П. Стайнов“ - лектор в Националната конференция за четенето

Преподавателката П.Тотева от ПГ „П. Стайнов“ - лектор в Националната конференция за четенето / Новини от Казанлък

Павлина Тотева ще представи ПГ „Академик Петко Стайнов” –Казанлък в Пета национална конференция „Насърчаване на грамотността и четенето”, която ще се проведе следващата седмица в столицата, съобщи на kazanlak.com директорът на гимназията Нели Печнева.

Гимназията е новатор и пионер в проблемите на грамотността и четенето. От години екип от преподаватели – Павлина Тотева, Йовка Чорбаджийска и Валя Гърбачева разработват проблема в различни проекти. Със създадения от тях клуб „Грамотни сме, но все не до там” те вече участваха в Национален конкурс „Училището - желана територия на ученика”, проведен в София през 2011 г. . Там преподавателките  представиха резултатите от постигнатото във вид на пътуване от езика на класиката, през обикновеното говорене до причудливите крайности в интернет пространството.  Екипът от преподаватели с участието на ученици създадоха филм, който представи едногодишния им труд и трайно се настани в по-сетнешните им разговори с новите ученици, с колеги извън сферата на образованието.

Тази година се включиха с друг проект - книгата ”Пътят на словото ” в конкурс на тема: Различното четене. При класиране, той дава право на участие в Петата национална конференция „Насърчаване  на грамотността и четенето”, където се споделят идеи и добри практики. „ Да създадеш книга, преди да си прочел книга”– това е материалът, с който ще се представят в конференцията.

„Проектът „Пътят на словото” бе поредната стъпка за ангажиране на свободното време на учениците в търсене на истината за препятствията пред езика и грамотността. Екипът на Гимнзията пое по пътя на словото с учениците, които с гордост заявяваха, че през живота си не са прочели и една книга, които твърдяха, че като малки не са слушали приказки, които не разбираха потребността от четенето, които с отегчение прелистваха поднесените от преподавателя книги в часовете по литература. „Искаше ни се да покажем на децата, че четенето е една среща и със словото, че тази среща е многолика и не се изчерпва с посягането към книгата. Хрумна ни, че можем да експериментираме с обратния път - първо да създадем книга, да я прочетем заедно, после да разберем как другите създават книги, да ги прочетем заедно...“, споделя преподавателският екип.  „Организирахме  срещи с хора, работещи със  словото – журналисти от различни медии, библиотечни служители, печатари, преподаватели и театрали. Съставихме анкетни карти с въпроси, свързани с езика и неговото използване, които попълвахме при срещите. Подредихме, обсъдихме и създадохме единствената по рода си книга, която се съхранява в училищната библиотека. Така се създава усещането у децата, че когато създаваш нещо сам, то е преживяно, истинско, специално, свидно и значимо.”

Павлина Тотева ще сподели на конференцията техния опит в различното четене и как да изследваме по нестандартен начин родния език. Тя ще се проведе в периода 18 – 21 октомври 2016 г. в базата на Министерски съвет в Бояна, София.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Къде ще почивате това лято?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак