14:37 | 13 ноември 17 12123

Музикални празници „Петко Стайнов“ стават национален фестивал на хоровото изкуство

Музикални празници „Петко Стайнов“ стават национален фестивал на хоровото изкуство / Новини от Казанлък

Традиционните Петкостайнови музикални дни в Казанлък, от тази година ще имат претенция да се превърнат в национално събитие за хоровото изкуство и класическата музика. Те вече ще се провеждат с подзаглавието „Национален музикален фестивал „Петко Стайнов“, става ясно от разпратената до медиите готова програма.

Реално тази година ще бъде второ издание на стартиралия миналата година хоров фестивал в рамките на Петкостайновите празници, който премина при изключителен интерес от страна на хоровете - участници. Но миналогодишното издание носеше названието Национален хоров празник „120 години Петко Стайнов“.

С новия Национален музикален фестивал „Петко Стайнов", националните фестивали с домакинството на Казанлък стават с един повече – след Джаз-фестивала в Тракийските празници, Театралния фестивал в Чудомировите празници и най-старият от всичките - Международния фолклорен фестивал във Фестивала (Празника) на розата, където са вмъкнати в годините още национални фестивали - Фестивал на мажоретни състави, че и Фестивал на виното "Розе".

Каква е разликата и къде е последният да затвори вратата?

Тридневните музикални празници, посветени на именития казанлъшки композитор акад. Петко Стайнов по традиция от повече от 20 години се провеждат в края на годината около рождената дата на композитора – 1 декември. Идеята за провеждането им тръгва от знаменития ни хоров диригент Петя Павлович, която организира първите празници на името на Петко Стайнов през 1994 г., по подобие на направените година по-рано за пръв път - Чудомирови празници.

През 90-те години в Казанлък се правеха Петкостайнови дни, но не всяка година, а с прекъсвания, но все около 1 декември - рождения ден на Академик Стайнов. По онова време, тогавашният директор на Музей „Чудомир“ Пеньо Терзиев вече бе създал и утвърдил Чудомировите празници - да са от рождения ден на Чудомир 25 март, до Деня на шегата – 1 април.

Празниците посветени на Петко Стайнов, стават от 2002 година ежегодно събитие, организирано от Община Казанлък, фондация „Петко Груев Стайнов“, Исторически музей „Искра“ и Дом „Петко Стайнов“, ръководен от доскорошния му директор Иво Косев, който от тогава е и основен двигател в организацията на празниците. Така до миналия декември, когато те юбилейно бяха посветени на 120-тата годишнина от рождението на акад. Петко Стайнов и бе организиран за пръв път в тях национален хоров фестивал.

С Петкостайновите музикални дни от тази година се случва нещо твърде напомнящо Чудомировите празници - във всеки смисъл. 

Създадени като интертекст (творческо копие) на Чудомировите, Музикалните празници "Петко Стайнов", след 20 години за пръв път ще заприличат пълноценно на тях - заради оформянето на хоровия фестивал като събитие-гръбнак. По примера на театралния фестивал „Комедийния хит на сезона“, който е гръбнакът в ежегодните ни Чудомирови празници и около който се добавят разнообразни културни събития. Формат, създаден от Пеньо Терзиев и запазен и до днес - в годините след като той бе освободен като директор на музея и фондацията на Чудомир.

Затова от дребно-градски дискурс, това, което "се случва" с Петкостайновите празници прилича на казанлъшко дежа вю – елегантна смяната на организаторите, като Иво Косев отстъпва ролята на „капел-майстор“ на диригента на хор „Петко Стайнов“ Младен Станев, който пък е творчески наследник на самата Петя Павлович.

Но от съдържателна гледна точка, преформатирането на Музикалните празници като Национален фестивал „Петко Стайнов“, вероятно ще придаде по-голяма тежест на ежегодното събитие, ще го натовари със значение не само за казанлъшката, но и за националната публика, почитаща класическата музика и хоровото изкуство. И това е видно в идеята на организаторите от Община Казанлък.

Видно от програмата за тазгодишния първи Национален музикален фестивал „Петко Стайнов“, гръбнакът на събитието, става именно провеждането (за втора година) на национален хоров фестивал в Казанлък. Освен него, обаче, трите фестивални дни ще включат и събития извън състезателната програма. Сред тях е, например, прожекция на филм за Академик Петко Стайнов, придружена с творческа дискусия на 2 декември.

В концертната програма извън фестивалната, ще видим като диригент - отново на родна казанлъшка сцена - Негово Високопреосвещенство Митрополит Киприан Старозагорски, който ще дирижира хоров концерт „Миса Криола“ от Ариел Рамирес, в изпълнение на солисти, оркестър и  хоровте „П. Стайнов“ – Казанлък и  „Родина“ – Стара Загора. Концертът е също на 2 декември.

За откриването на фестивала, в Казанлък ще гостуват Хорът на слепите „Академик Петко Стайнов“ и Детска вокална група "Усмивки" при училището за незрящи "Луи Брайл" в София. Техният концерт ще бъде на 1 декември и се  организира от Фондация „Петко Груев Стайнов“ и дългогодишният организатор на празниците Иво Косев. В Дом "Петко Стайнов" също е заложено събитие - камерен концерт на вокалната студия на Стефка Минева.

Домакин на Музикалните празници и на Националния хоров фестивал " Петко Стайнов" от 1 до 3 декември т.г. ще бъде красивата зала на ИМ „Искра“, под портрета на акад. Петко Стайнов. В концертите, клавирните изпълнения ще бъдат свирени на неговия  реставриран роял, на който той създава почти цялото си симфонично и хорово творчество. (Роялът H. WOLFFRAMM ∙ DRESDEN е закупен от Петко Стайнов през 1923 г. и бе реставриран и поставен в залата на Музей „Искра“ по време на Петкостайновите музикални празници през 2013 година.)

Да пожелаем успех на Национален музикален фестивал „Петко Стайнов“  и новия формат на Музикални празници „Петко Стайнов“ 2017.

И нека първият - да отвори вратата!

Музикални празници “Петко Стайнов“ 2017
Национален музикален фестивал „Петко Стайнов“
1 – 3 декември 2017г., Казанлък

П Р О Г Р А М А

 

1 декември (петък)

15:00 ч.  Тържествено откриване, поднасяне цветя на паметника в двора на гимназия „Акад. Петко Стайнов“

17:00 ч.  Исторически музей „Искра“ 
Концерт „Музиката е светлина – ІІ“
Хор на слепите „Академик Петко Стайнов“,
Детска вокална група "Усмивки" при училището за незрящи "Луи Брайл" - София,
7 индивидуални изпълнителни - певци и инструменталисти.

 


2-ри декември (събота)

11:30 ч. Исторически музей „Искра“
Хоров концерт - Изпълнение на „Миса Криола“ от Ариел Рамирес
Солисти, оркестър, хор „П. Стайнов“, хор „Севтополис“, хор „Родина“ – Стара Загора
Диригент - Негово Високопреосвещенство Митрополит Киприан

15:00 ч. Галерия "Искра" 4
Прожекция на филм за Академик Петко Стайнов (Продуцентска къща Едита)
Творческа дискусия за творчеството на П. Стайнов пред аудитория от представители на гостуващите хорове и учителите по музика в региона. Теми на дискусията – интерпретационни особености на стила на Стайнов, значимост на творчеството 40 години след кончината на композитора, връзката на композитора и образованието в училище. Модератор – Д-р Галина Луканова.

17:30 ч. Исторически музей „Искра“ – Художествена галерия – Казанлък
I-ви хоров концерт – фестивална програма гостуващи хорове

20:00 ч. Творческа среща - коктейл, диригенти и представители на участващи хорове.

 

3-ти декември (неделя)

11:30 ч.  Дом „П. Стайнов“
Камерен концерт на вокалната студия на Стефка Минева

13:30 ч. Исторически музей „Искра“
II-ри хоров концерт – фестивална програма гостуващи хорове

15:00 ч. Награждаване и закриване на фестивала.

 

Красимира Стоянова
kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Къде ще почивате това лято?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак