16:16 | 22 май 23 5581

Стоян Маринов ще ни представи красотата на забрадката във фотоизложбата „Визия, разказ, докосване“

Стоян Маринов ще ни представи красотата на забрадката във фотоизложбата „Визия, разказ, докосване“  / Новини от Казанлък

На 23-ти май /вторник/ от 18:00 часа в зала "Иван Милев" ще бъде представена – фотоизложбата „Визия, разказ, докосване" дело  на Регионална занаятчийска камара – Пловдив с куратор Стоян Маринов.

Изложбата ни разкрива същността на забраждането като завършена и сложна система, чиито елементи притежават както материално, така и нравствено-духовно, социално и естетическо измерение. Тук са вплетени в едно прическа, конструкция, форма, декорация и силует, а също и маниерите по прикрепянето на всички разнообразни по вид, материал и изпълнение съставни части на женското покриване на главата. Визуалният разказ ни представя украсите и забрадките за глава и като продукт, съчетаващ занаятите тъкачество, везба, плетиво, гайтанджийство, шивачество, изработка на ювелирни накити и накити от мъниста, оформяне на прическа (домашни дейности), апликация, използване на природни материали от растителен и животински произход.

Съвсем целенасочено темата на проекта „Визия, разказ, докосване", е забраждането. Чрез разказа на изследователя, майстор Стоян Маринов и чрез изразните средства на фотографията тя се разкрива като своеобразна приказка за времената, в които забрадката е била една от най-важните части в цялостната структура и символиката на българските женски носии. 

Майстор Стоян Маринов е  роден в гр. Добрич, където от малък е изкушен от разнообразните проявления на народния бит и творчество – слуша и сам изпълнява песни, научава се да тъче и веза, да ниже мъниста.

Майсторът  участва в международни изложби в Китай, Русия, Финландия, Гърция и изнася множество лекции за традиционните български, национални носии и забраждания в РЕМО „Етър”, РЕМ Пловдив, РИМ Бургас, Добрич и Шумен, Нов български университет, Български културен институт в Москва и Московски университет „Ломоносов“. Носител е на редица награди и грамоти от изложби, получава званието „Народен будител“ за принос в културния и образователен живот на родният му град. Сценарист е на 8 филма с фолклорно-етнографска тематика.

От 2010г. заедно с майстор Елена Драмова, творят в Занаятчийски център „Бакалова къща” , който се стопанисва и управлява от - Регионална занаятчийска камара - Пловдив.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Къде ще почивате това лято?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак