10:56 | 26 ноември 18 21283

“ДоброволциТЕ“ ни ще популяризират рециклирането на отпадъци

“ДоброволциТЕ“ ни ще популяризират рециклирането на отпадъци / Новини от Казанлък

От 12 до 22-и ноември се проведе младежкият обмен „HELP- Healthy Environment, Less Pollution”, в град Кампина – Румъния с посрещаща организация Together - Romania.

Главната тема на проекта беше за опазването на околната среда и какви са последиците от замърсяването й. Участниците бяха от 5 държави: България, Румъния, Полша, Естония и Словакия. Представителите на България бяха от „Младежки център за развитие - Взаимопомощ“, като по-голямата част от тях от Казанлък, и по един представител от Плевен и София. Българската и румънската организация си партнират от няколко години и това е поредната им съвместна дейност.

Програмата беше базирана на неформалното обучение и включваше различни занятия, например Treasure hunt (търсене на значими обекти разположени в центъра на града), изнасяне на лекции в две местни гимназии, най-различни игри базирани на идеята за опазване на околната среда и др.

Като краен продукт на обмена целия екип изработи информационен сайт за темата, целите и дейностите на проекта и неговите участници. Научихме се да промотираме и прилагаме разделно събиране на отпадъци и как да се намалят и контролират отпадъците, в не контролираните сметища. Как да се разпространи информация сред местната общност за разделно събиране и рециклиране на отпадъци.

По време на проекта създадохме собствена екологична република на име „Утопия“. Трябваше  да правим концепция за конституция като за целта бяхме разделени в няколко групи, най-интересната идея която излезе е създаването на утопична анархия. Откриването на четвъртото „R“ в сентенцията „Reduce, Reuse, Recycle” като тя трябваше да е свързана с екологията. Сред идеите бяха React, Rethink, Regrow, Replant, Read. Всички участници представиха своите страни на културни вечери с презентации, храна, напитки и игри, показващи най-доброто от страните-участници в проекта.

Също така, за да се потопим по-дълбоко в културата на домакина на проекта – Румъния, ни бяха организирани посещения на Букурещ и Брашов. На път за България си организирахме и разглеждане на Плоещ, посетихме музея на петрола и научихме, че Ръмъния има традиции в добива на петрол.

Като резултат от проекта целият екип се ангажира да популяризира екологичното мислене сред местните общности и тази статия е началото.

Екип "ДоброволциТЕ"

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Къде ще почивате това лято?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак